Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepet

5 HTP Vitamin B6 60 tablet

 | Yorumlar 8
Yorum Yap
257,00 TL
257,00 TL

5-HTP (Hidroksitriptofan) nedir?

5-HTP (Hidroksitriptofan), Griffonia Simplicifolia‘nın tohumlarından ekstraksiyon ile üretilir ve uzun bir süredir klinik olarak güvenle kullanılan bir bileşiktir.
5-HTP (Hidroksitriptofan), beyindeki serotonin ve melatoninin biyosentezi için öncül görevi gören bir amino asittir.
 
5 HTP (Hidroksitriptofan) gıdalarda bulunmamaktadır. Sadece takviye olarak alınabilmektedir.
 
Serotonin seviyesinin düşmesi depresyon, anksiyete ve kilo alımı gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Serotonin seviyesinin artmasına olanak sağlayan 5-HTP takviyeleri de gün geçtikçe popülerlik kazanmaktadır. 5-HTP’nin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları vardır.

5-HTP (Hidroksitriptofan) bilimsel faydaları nelerdir?

5-HTP (Hidroksitriptofan), ABD, Kanada, Hollanda ve Birleşik Krallık'ta antidepresan ve iştah kesici olarak kullanılmak üzere bir besin takviyesi olarak raflarda satılmaktadır.
 
5-HTP (Hidroksitriptofan) İştahı Azaltır ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur
5-HTP içerdiği maddeler sayesinde tokluk hissi vermektedir. Bu sayede sürekli ve çok fazla yeme isteğini azaltarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 
Diyet ya da spor yaparak verilen kilolar ile birlikte vücudun açlık hissi de artırmaktadır. Bu durum daha fazla yemek yeme ve kilo almaya neden olmaktadır. 5-HTP (Hidroksitriptofan) ise açlık hissi veren hormonlar ile savaşır, iştahı bastırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 
Yapılan Araştırmada, 20 diyabet hastası arasından rastgele seçilen iki grubun birisine takviye olarak 5-HTP diğer gruba da plasebo verilmiştir. 5-HTP verilen grup diğer gruba göre günlük 435 daha az kalori tüketmiştir.
 
Yapılan birçok araştırmada 5-HTP'nin (Hidroksitriptofan) tokluk hissini arttırdığı ve aşırı kilolu insanlarda da kilo vermeye yardımcı olduğu görülmüştür.
 
5-HTP (Hidroksitriptofan) Serotonin Seviyesini Arttırır ve Depresyon Semptomlarını Azaltmaya Yardımcı Olur
Yapılan bazı araştırmalarda serotonin dengesizliğinin ruh halini depresyona yol açacak şekilde etkileyebileceği görülmektedir. Bu nedenle 5-HTP takviyelerinin serotonin seviyesini artırarak depresyonu semptomlarını azalttığına dair görüşler neticesinde yapılan çalışmada 5-HTP’nin (Hidroksitriptofan) depresyon semptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir.
 
5-HTP (Hidroksitriptofan) Fibromiyalji Semptomlarının Azalmasını Destekler
5-HTP (Hidroksitriptofan) gıda takviyeleri, kemik ve kas doku ağrısı ve de genel düşkünlük ile beliren fibromiyalji semptomlarını azaltabilmektedir. Net olarak fibromiyaljinin bir kaynağı yoktur fakat vücuttaki azalmış serotonin seviyeleri bu durumla alakalıdır. Bu ilgiden de yola çıkılarak 5-HTP besin destekleri ile yükselen serotonin düzeylerinin fibromiyaljiden muzdarip kişilerde yararlı olabileceği düşünülmektedir.
 
Yapılan çalışmalarda 5-HTP'nin (Hidroksitriptofan) kas-eklem ağrısı, kaygı, stres ve yorgunluk gibi belirtileri iyileştirebileceği gösterilmektedir.
 
5-HTP (Hidroksitriptofan) Migren Ataklarının Sıklığını Azaltmaya Yardımcı Olur
5-HTP’nin (Hidroksitriptofan), şiddetli baş ağrıları olan migrenlere yardımcı olduğu söylenmektedir. Migrenin kesin nedenleri araştırılmaya devam ederken bazı araştırmacılar düşük serotonin seviyelerinin migren ağrılarına neden olduğunu düşünmektedir.
 
124 kişide yapılan bir çalışmada, 5-HTP (Hidroksitriptofan) ve yaygın bir migren ilacı olan metisergitin migreni önleme yeteneğini karşılaştırılmıştır. Altı ay boyunca her gün 5-HTP (Hidroksitriptofan) takviyesinin, katılımcıların %71’inde migren ataklarının sayısını önlediği veya önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.
Ayrıca 48 öğrencide yapılan başka bir çalışmada, 5-HTP (Hidroksitriptofan), plasebo grubundaki %11’lik bir düşüşe kıyasla, baş ağrısı sıklığında %70’lik bir azalma sağlamıştır.
 
Yukarıda bahsedilen konuların detayları ve 5-HTP’nin (Hidroksitriptofan) fayda görüldüğü diğer alanlar hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Huma Liva 5-HTP (Hidroksitriptofan) Kullanımı

- 11 yaş ve üzeri içindir.
- Günde 1 veya 2 tablet sabah tok karnına bol su ile alınması tavsiye edilmektedir.
 
Uyarılar: Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışınız. Ürünün içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa kullanmayınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayınız.

Huma Liva 5-HTP (Hidroksitriptofan) İçindekiler

İçindekiler: 5-Hidroksitriptofan (5-HTP), Sorbitol, Piridoksin hidroklorür (B6).
BENZER ÜRÜNLER
VitaGebe 420 gr
    (0 Yorum)
330,00 TL
Melatonin 60 tablet
    (5 Yorum)
210,00 TL
D3 K2 Vitamin 20 ml
    (9 Yorum)
145,00 TL
Glukozamin 120 tablet
    (26 Yorum)
585,00 TL
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.