Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepet

D3 K2 Vitamin 20 ml

 | Yorumlar 9
Yorum Yap
145,00 TL
145,00 TL

Huma Liva D3 K2 Vitamini

D Vitamini nedir?
D vitamini; vücutta uzun süre depolanabilen ve yağda çözünebilen vitaminlerdendir. Aynı zamanda endojenik sentezlenen bir steroid olduğu için hormon olarak da kabul edilir.
D vitamini etkisi gösteren on kadar farklı bileşik bilinmektedir. Bunlar arasında biyolojik ve kimyasal yönden en önemlileri D3 vitamini (kolekalsiferol) ve D2 vitaminidir (ergokalsiferol).
D Vitaminin bilimsel faydaları nelerdir?
Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini; beyaz, kristal yapıda ve ısıya karşı oldukça dayanıklıdır. Kemik sağlığının korunmasında ve pek çok kronik rahatsızlığın önlenmesinde destek rol oynayan önemli bir vitamindir (Holick, 2005).
Genel olarak D vitamini, ince bağırsaklardan kalsiyum emilimi ve bir hormon olarak kemik mineralizasyonu ve metabolizmasında, nöromüsküler fonksiyonlarda ve kalsiyum fosfor dengesinin düzenlenmesinde önemli görevlere sahiptir (Kutsal ve ark., 2011). Bu sebeple de metabolizma için oldukça önemlidir (Holick, 2005). 
Yapılan birçok araştırma D vitamininin; bağışıklık sistemi hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, birçok kanser türü, demans, tip 1 ve 2 diyabet ve solunum yolu enfeksiyonları riskleri ve şiddetlerini azaltmada yardımcı rol oynadığını kanıtlamıştır. Diş ve ağız sağlığı ile fiziksel performansa katkıları diğer faydaları arasında yer almaktadır (Grant ve ark, 2015).
D3 vitamininin aktif formunun; hipofiz, yumurtalıklar, cilt, mide, pankreas, böbrek, paratiroid bezleri gibi farklı vücut hücrelerinde D vitamini reseptörleri ile birleşerek yaklaşık 200 geni kontrol ettiği bilinmektedir. (Holick, 2009).
D vitaminin günlük gereksinimin çok altında ya da üzerinde alınması bazı bozukluklar meydana getirebilir.
D Vitamini eksikliği ve metabolizma üzerindeki etkisi nedir?
Vitamin D pek çok sistemi ilgilendiren etkilerinin yanında iskelet sistemi sağlığı için gereklidir. D vitaminin yetersiz olduğu durumlarda özellikle kalpte ve böbreklerde arzu edilmeyen kalsifikasyonlarla, iştahsızlık, kilo kaybı, sindirim bozuklukları, kaslarda güçsüzlük ve sertlik, kardiyovasküler semptomlar gibi klinik pek çok belirti gözlemlenir.
Günümüzde 1 milyara yakın kişide olduğu tahmin edilen D vitamini eksikliği küresel sağlık sorunlarından biridir. Bu durumlarda, D vitamininin gıdalardan veya besin takviyelerinden alınması sağlık için gerekli D vitamini seviyesini korumak için oldukça önemlidir.
D vitamini eksikliği metabolizmada çeşitli aksamalara sebep olur. Rikets ve osteomalasiye yol açan kemik demineralizasyonu bilinen en önemli eksiklik belirtileridir (Champe ve ark., 2007).
Yapılan pek çok çalışmada D vitamini yetersizliğinde Tip I diabet, multipleskleroz, romatoid artrit, osteoartrit, Crohn hastalığı, çeşitli kardiyovasküler hastalıklarda artış gözlemlenmiş aynı zamanda pek çok kanser türünde de D vitamini yetersizliğine bağlı olarak artış tesbit edilmiştir (Mutlu ve Hatun, 2011).
Yüksek miktarda D Vitamini alımı nelere sebep olur?
Yüksek miktarlarda D vitamini alınması toksik etki gösterebilir. Özellikle serumda kalsiyum ve fosfat düzeyi yükselmesine sebep olabilir. Bu ise kalsiyumun böbreklerde ve kan damarlarında birikmesine sebebiyet verebilir. Kaslarda zayıflık, gastrointestinal bozukluklar, böbreğin görevini tam olarak yerine getirememesi gibi problemler gözlemlenebilir (Ası, 1999). Fazlalık durumu eklemlerde ve yumuşak dokularda kireçlenmeye neden olabilir.
K2 Vitamininin D3 ile birlikte alınmasının faydası nedir?
Tıp literatüründe Menaquinone-7 olarak geçen K2 vitamini; kandaki kalsiyumun kemiklere taşınması için D vitaminini destekleyen ve bağırsak sistemindeki yararlı bakteriler tarafından üretilen bir K vitamini türüdür. D vitamini ile iş birliği yaparak kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini yardımcı olur.

Huma Liva D3 K2 Vitamini Kullanımı

4 – 10 yaş ve 11 yaş üzeri yetişkinlerin kullanımına uygundur.
- 4 – 10 yaş arası çocuklar için; günde 1 puff (0,15 ml),
- 11 yaş ve üzeri yetişkinler için; günde 1 kez 2 puff (0,3 ml) tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Uyarı: Tavsiye edilen günlük kullanım dozunu aşmayınız. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçmez.

Huma Liva D3 K2 Vitamini İçindekiler

İçindekiler: Zeytinyağı, Vitamin D, Vitamin K.
d3-k2-vitamini-bileşenleri.png (26 KB)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.